مرغ یکی از گوشت‌های پرمصرف در سراسر جهان است.

به خصوص در بین علاقه‌مندان به تناسب اندام محبوبیت زیادی دارد زیرا منبع عالی پروتئین است.

غذاهای حاوی پروتئین بالا می‌توانند به شما در رسیدن به اهداف سلامتی از جمله تناسب اندام خود عضله سازی، حفظ عضله و از دست دادن چربی کمک کنند.

با این حال، مرغ قسمت‌های مختلفی دارد، از جمله سینه، ران، بال و کتف.هر برش حاوی مقدار متفاوتی پروتئین، چربی و کالری است، بنابراین هر کدام از آنها برای اهداف مختلف بهترین عملکرد را دارند.

این مقاله میزان پروتئین موجود در قسمت‌های مختلف مرغ، از جمله سینه، ران، بال و کتف را بررسی می‌کند.

مرغ یکی از محبوب‌ترین انواع گوشت است.

نه تنها به طور گسترده در دسترس است و تهیه آن آسان است بلکه به راحتی در تعدادی از دستور پخت‌های مختلف یافت می‌شود.

هنوز هم، گرچه مرغ یک ماده اصلی غذایی است، اما ممکن است هنوز در مورد سالم بودن آن اطمینان نداشته باشید.

در این مقاله چند مزایا و معایب مرغ بررسی می‌شود تا مشخص شود آیا برای شما مفید است یا خیر.

 

سینه مرغ: 54 گرم پروتئین

سینه مرغ یکی از محبوب‌ترین قسمت‌های آن است.

یک سینه مرغ پخته‌شده بدون پوست (172 گرم) حاوی 54 گرم پروتئین است. این برابر با 31 گرم پروتئین در هر 100 گرم است.

سینه مرغ همچنین 284 کالری یا 165کالری در هر 100 گرم دارد. 80% کالری از پروتئین تأمین می‌شود، این در حالی است که تنها 20% از چربی حاصل می‌شود.

سینه مرغ به ویژه در میان بدنسازان و کسانی که می‌خواهند لاغر شوند محبوبیت زیادی دارد. پروتئین زیاد و محتوای کم کالری موجود در آن به این معنی است که می‌توانید مرغ بیشتری بخورید بدون اینکه نگران مصرف کالری بیش از حد باشید.

 

خط آخر:

یک سینه مرغ حاوی حدود 54 گرم پروتئین یا 31 گرم پروتئین در هر 100 گرم است. 80% کالری سینه مرغ از پروتئین تأمین می‌شود ، در حالی که 20% از چربی تامین می‌شود.

 

ران مرغ: 13.5 گرم پروتئین

ران مرغ یکی دیگر از قسمت‌های محبوب آن است که کمی ارزش‌تر از سینه مرغ است.

 

یک ران مرغ بدون پوست، بدون استخوان و پخته (52 گرم) حاوی 13.5 گرم پروتئین است. این مقدار برابر با 26 گرم پروتئین در هر 100 گرم است.

ران مرغ همچنین دارای 109 کالری در هر ران یا 209 کالری در هر 100 گرم است. 53% کالری آن از پروتئین تأمین می‌شود در حالی که تنها 47% کالری آن از چربی حاصل می‌شود.

جالب اینجاست که رنگ ران‌های مرغ کمی تیرهتر از سینه مرغ است. این به این دلیل است که پاهای مرغ فعالیت بیشتری دارند و حاوی میوگلوبین بیشتری هستند. این مولکول به عضلات فعال با اکسیژن کمک می‌کند و باعث قرمزتر شدن آنها می‌شود.

برخی افراد بر این عقیده‌اند که تیرگی ران‌مرغ طعم شادتری به آنها می‌دهد.

 

خط آخر:

یک ران مرغ حاوی 13.5 گرم پروتئین یا 26 گرم پروتئین در هر 100 گرم است. 53% از کالری ران مرغ از پروتئین تأمین می‌شود، در حالی که 47% از چربی است.

 

ماهیچه ران: 12.4 گرم پروتئین

پای مرغ دو قسمت است - ماهیچه ران قسمت پایینی مرغ است که به آن ماهیچه ساق پا نیز می‌گویند.

یک ماهیچه ران مرغ بدون پوست و استخوان (44 گرم) حاوی 12.4 گرم پروتئین است. این برابر با 28.3 گرم پروتئین در هر 100 گرم است.

همچنین ماهیچه ران مرغ 76 کالری در هر ساق یا 172 کالری در هر 100 گرم دارند. 70% کالری از پروتئین تأمین می‌شود، در حالی که 30% از چربی تأمین می‌شود.

بیشتر مردم یک ماهیچه ران را با پوست می‌خورند. یک ماهیچه ران با پوست روشن 112 کالری دارد که 53% کالری آن از پروتئین و 47% از چربی است.

 

خط آخر:

یک ماهیچه ران مرغ دارای 12.4 گرم پروتئین ، یا 28.3 گرم پروتئین در هر 100 گرم است. 70% کالری چوب طبل مرغ از پروتئین تأمین می‌شود، در حالی که 30% کالری چربی است.

 

بال مرغ: 6.4 گرم پروتئین

بال مرغ از سه قسمت تشکیل شده است - کتف، بال و نوک بال. آنها اغلب به عنوان میان وعده مصرف می‌شوند.

 

یک بال مرغ بدون پوست و استخوان (21 گرم) دارای 6.4 گرم پروتئین است. این برابر با 30.5 گرم پروتئین در هر 100 گرم است.

بال مرغ همچنین دارای 42 کالری در هر بال یا 203 کالری در هر 100 گرم است. 64% کالری از پروتئین تأمین می‌شود، در حالی که 36% از چربی حاصل می شود.

همانند ساق ران، بیشتر افراد بال مرغ را با پوست باز می‌خورند. یک بال مرغ با پوست حاوی 99 کالری است که 39% کالری آن از پروتئین و 61%از چربی است.

 

خط آخر:

یک بال مرغ حاوی 6.4 گرم پروتئین یا 30.5 گرم پروتئین در هر 100 گرم است. 64% کالری بال مرغ از پروتئین تأمین می‌شود در حالی که 46% از چربی تأمین می‌شود.

 

کدام قسمت مرغ بیشترین مزیت را دارد؟

قسمتی از مرغی که باید بخورید به اهداف سلامتی و تناسب اندام شما بستگی دارد.

در حالی که تمام قسمت‌های مرغ منبع خوبی از پروتئین هستند، برخی از آنها از نظر پروتئین ضعیف‌تر هستند. چربی اضافی در ران، ساق ران و بال می‌تواند برای برخی از اهداف مفید باشد اما مانع برخی دیگر می‌شود.

اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، سینه مرغ بهترین قسمت مرغ برای شماست. این کم چرب‌ترین قسمت مرغ است، به این معنی که کمترین کالری اما بیشترین پروتئین را دارد.

به عنوان مثال، سینه مرغ بریده شده برای بدنسازان ایده آل است، زیرا کمترین کالری را دارد. دنبال کردن مقدار کالری به ویژه برای بدنسازان شرکت کننده در مسابقات بسیار مهم است، زیرا این زمانی است که آنها به چربی کمی در بدن نیاز دارند.

با این حال، افرادی که رژیمهای کم کربوهیدرات یا کتو را دنبال می‌کنند ممکن است از خوردن قسمت‌های مرغ چرب بیشتر بهره مند شوند، زیرا در رژیمهای غذایی خود به چربی بیشتری نیاز دارند.

اگر هدف شما عضله سازی یا افزایش وزن است، باید در روز کالری بیشتری نسبت به میزان سوزاندن بدن مصرف کنید. افرادی که در این گروه قرار می‌گیرند می‌توانند از خوردن ساق‌های ران مرغ چربتر بهره‌مند شوند، زیرا حاوی کالری بیشتری هستند.

سرانجام، افرادی که می‌خواهند توده عضلانی خود را حفظ کنند یا بهبود ببخشند، ممکن است با خوردن سینه به آن هدف برسند. سینه مرغ همچنان که گفته شد حاوی بیشترین پروتئین از نظر وزنی است.

 

خط آخر:

اگر می‌خواهید وزن کم کنید، توده عضلانی خود را حفظ کنید یا بهبود ببخشید، سینه مرغ ایدهآل است. لاغر است و از نظر وزن بیشترین پروتئین را دارد. کاهش چربی ممکن است برای افرادی که رژیمهای کم کربوهیدرات یا کتو دارند و همچنین افرادی که سعی در افزایش وزن یا عضله سازی دارند مفید باشد.